300 éves születésnap
A Szentháromság római katolikus templom rendkívüli eseményt ünnepelt június 7-én, hiszen ez volt a 300. Szentháromság búcsú, amelyet megélt a templom, az ünneplő közösség és az egész város. Az ünnepet, a jelenlegi helyzet miatt egyszerűbb módon - vendégek és zarándokok nélkül - tartották, de hálával és méltóságteljesen. A búcsú előtti hétre tervezett népmissziót a szervezők augusztusra tették át. A jubileumi év csúcseseménye pedig a Szent István búcsú lesz (augusztus 23.), amelyet több változatos programmal, meghívott vendégekkel és zarándokokkal együtt kívánnak ünnepelni.
Erdély legrégibb, barokk stílusban épült istenháza a nagybányai Szentháromság-templom. A nagybányai plébánia már az 1333-1335-ös pápai tizedjegyzékekben szerepel. Az 1347-ben megújított királyi kiváltságlevél szerint Nagybánya városa szabadon választhatta plébánosát. A reformációt követően, 1687-ben Nagybányán letelepedtek a jezsuiták és 1691-ben Lipót császártól megkapták a város összes templomát – ezek azonban 1711-ig többször is gazdát cseréltek. A jezsuiták 1718-1720 között építették a mai Szentháromság-templomot.
Ft. Szmutku Róbert esperes köszöntése a 300. Szentháromság búcsú ünnepén:
Csak az igazán a miénk, amiért hálásak tudunk lenni.
Kedves testvérek! A hála jegyében ünnepeljük templomunk 300. évfordulóját, mert a hála a legméltóbb válasz Isten szeretetére. Loyolai Szent Ignác írja: ,,A hála összetartozással ajándékoz meg minket. A hála híd embertől emberig, embertől Istenig. A hála összeköt\". Ezért ünneplünk ma hálás szívvel, megköszönve Istennek a 300 év minden adományát.
“Van néha olyan pillanat, mely kilóg az időből” Weörös Sándor
A mai ünnep is egy ilyen pillanat. Ritkán és kevés ember életében adatik meg, hogy egy ilyen kerek évfordulót ünnepeljen. Amikor megépítették templomunkat, a templom homlokzatára a következő felírat került, márványba vésve: ,,A Szentséges és oszthatatlan Szentháromságnak, a keresztre feszített mi Urunk Jézus Krisztus emberségének, a Boldogságos és dicsőséges Szűz Mária termékeny tisztaságának, és minden szentek összességének. Állítatott. Ajánltatott. Fölszenteltetett. 1718 (a templom felszentelesére, azonban, csak 1720-ban került sor)
Azóta ez a templom méltán hírdeti a Szentháromságos egy Isten dicsőségét és részesíti áldásában, azokat, akik e szent hajlékba betérnek.
Nem lehet szavakba önteni, sem kőbe vésni, azt a hálát, amivel ti nagybányaiak tartoztok a Jóistennek és elődeiteknek, ezért a kíváló művészi értékeket hordozó, nagymúltú templomért, ami lényegében, nemcsak a város, hanem Erdély legrégibb barokk temploma.
A Szentháromságos Egy Istennek legyen hála és köszönet, az ünnepért, amelyet ajándékba kaptunk, nem saját érdemünkből, hanem Isten túlcsorduló szeretetéből. Azért is választottunk eukarisztikus jelmondatot erre az évre, mert meggyőződésünk, hogy Jézus Krisztus az alapja, életető forrása és megszentelője, annak a közösségnek, amit mi Egyháznak hívunk.
Az Eukarisztikus testvériség mit jelent?
Röviden, így tudnám összefoglalni: Egy irányba néző, Krisztusból táplálkozó, szüntelenül megújúlni vágyó szeretetközösség. Ezt akarjuk élni, ezen fáradozunk, imádságainkkal és törekvéseinkkel egyaránt. Nagyon sok mindent elvett tőlünk az élet, a sors, a Gonosz, sok mindent tönkretett. De a templom megmaradt, hogy legyen közös otthonunk, ahonnan táplálkozhatunk és ahol megújúlhat az életünk.
Kedves testvérek! A templomépítés nem fejeződött be. Építenünk kell, nem kőből épült templomot, hanem a lelki templomot, a Szentlélek templomát, a lelki közösséget. Legyünk mi is katedrálisok. Emberkatedrálisok, ahogyan Ilyés Gyula írja a szentéletű Márton Áron püspökről. Azért, hogy méltán tudjuk hirdetni, tanúsítani, elsősorban itt Nagybányán, hogy él az Egyház és mindent megteszünk közös összefogással hitünk, megmaradásunk érdekében, még akkor is, ha az élet nagyon nagy próbatételek elé állít. Soha ne menjetek el úgy a templom előtt, hogy ne dicsőítenétek a Szentháromságot ezzel a rövid imádsággal…Dicsőség az Atyának, a Fiúnak és a Szentléleknek! Miképpen kezdedben, most és mindörökké Ámen.
Hálásan köszönöm, mindenkinek, aki eljött, felekezettől függetlenül és velünk ünnepelt.
Köszönöm a paptestvéreknek, Ft. Simon Attila, püspöki titkárnak, a karnagy Úrnak, kórusnak, plébániai munkatársaknak, önkénteseknek, egyháztanácsosoknak, mindazt a munkát és áldozatot, amit templomunkért tettek és tesznek. Köszönöm Vida Noémi alporgármester asszonynak a megtisztelő jelenlétét.
Fotó: facebook.com/SzentharomsagNagybanya/