Németh László születésének 120. évfordulója
Április 18-án, vasárnap, a délelőtti istentiszteletet követően a Teleki Magyar Ház és a Nagybánya-óvárosi Református Gyülekezet szervezésében emlékeztek meg Németh Lászlóról, születésének 120. évfordulóján. Németh László a 20. század magyar irodalmának meghatározó egyénisége. Regényei, drámái, esszéi, tanulmányai nemzedékek szemléletét formálták, gazdagították. Nagybányán született 1901. április 18-án, s bár édesapját, s vele együtt őt is korán messzire sodorta a „szeszélyes tanársors”, erdélyi és nagybányai emlékképei egész életművét, írói, emberi magatartását meghatározták.
A szülőföld iránta érzett tiszteletének adott nyilvánosan is hangot, amikor 1991-ben, születésének 90. évfordulóján emléktáblát avatott a Híd-utcai református templomban, amelyben megkeresztelték. Az 1995-ben, halálának 20. évfordulóján, majd 2001-ben, születésének centenáriumán szervezett események már egy tágabb régió, Erdély ünnepeivé váltak. 1998-ban újra alakult a nagybányai magyar nyelvű gimnázium, amely a Németh László nevét vette fel; az intézményben hagyományteremtő céllal megszervezett Németh László Napok ugyancsak az író kultuszának éltetését szolgálták.
Az évek során a nagybányai Misztótfalusi Kis Miklós Közművelődési Egyesület emlék-kötet kiadásával, a Bányavidéki Új Szó az „Erdélyi féniks” című periodika ünnepi számának megjelentetésével tisztelgett a város szülötte előtt; az ezekben közölt írások jól érzékeltetik azt a szellemi gazdagságot, amelynek Németh László által örökösei lettünk. Szobrászművészeink közül Tőrös Gábor plakettbe öntötte, Kása Dávid pedig márványszoborba mintázta portréját. Művei ma is reményt és hitet sugallnak számunkra jövőnk alakításában.
Fotó: facebook.com/teleki.magyar.haz.nagybanya